Grifonek záchranář

  Milí přátelé grifonků neboli grifonkáři,

               ráda bych se s Vámi podělila o zajímavou novinku. Moje fenka bruselského grifonka Cilla Red Blues se v říjnu 2002 stala prvním grifonkem-záchranářem v Čechách a troufám si říci, že i na celém světě.

              Cilla Red Blues úspěšně složila svou první záchranářskou zkoušku - a to: Zkoušku záchranářské způsobilosti (ZZZ) podle národního zkušebního řádu. Tato zkouška má za cíl prověřit způsobilost psa a jeho základní předpoklady k budoucímu možnému využití v některém ze směrů záchranářského výcviku. Zkouška je rozdělena do čtyř rovnocenných disciplin, hodnocených shodně 50 body.

STOPA:

300 kroků dlouhá cizí stopa zvedaná vzápětí po položení, s 1 předmětem, 1 pravoúhlým lomem a s osobou kladeče ležící na konci stopy a zahalenou v přikrývce. Začátek stopy je označen a opatřen předmětem kladeče v sáčku.

S touto částí si Cilla poradila naprosto bravurně. Nejprve sice v sáčku s předměty na začátku stopy hledala něco dobrého k zakousnutí, ale hned si v hlavičce přebrala, že stopování je čuchací a nikoli žrací, takže vyrazila. Stopu sledovala na plný počet bodů, pouze na konci, když nalezla osobu, označila svým nezapomenutelným způsobem. Správně by měla nalezeného člověka vyštěkat, ale ona značí "vystavováním". Zkrátka na něj vyleze a stojí.... Důležité však je, že od nalezeného člověka neodejde a vyčká na příchod psovoda (mě). Celkem tedy 48 bodů.

POSLUŠNOST:

Ovladatelnost psa na vodítku (chůze, klus) s obraty - to zvládáme na plný počet.

Polohy psa u nohy psovoda na vodítku (sedni. lehni, vstaň) - také "za deset".

Aport volný libovolného předmětu - to je náš jediný problém, navíc aportík byl mokrý a studený - takže "za nula".

Štěkání psa na povel vsedě u nohy - chvilku trvá, než Cilla "nastartuje", tudíž jen "za devět".

Odložení dlouhodobé s rušivými hluky - na tomto cviku jsme  pracovaly poctivě a 10 bodů je zasloužených.

PŘEKÁŽKY:

Nízká kladina, pohyblivá lávka na sudech, skok vysoký přes proutěnku, proplazení rourou a skok daleký (1 m). Zde se projevily geny po mámě "agiliťačce", takže oblíbená disciplína nám s jedním brnknutím na skoku do dálky vynesla 49 bodů.

SPECIÁLNÍ CVIKY:

Průchod mezi dvěma ohni, překonání nepříjemného materiálu (pletivo, igelity, PET lahve, plechy apod.), kontakt se dvěma cizími osobami (pro každého grifonka jasných 10 bodů, ne?), doprava na otevřeném dopravním prostředku (přívěsu apod., pochopitelně jen pomalým pohybem, nikoli za vozidlem), a nakonec označení ležící osoby na 20 kroků v otevřeném prostoru - zde opět velká chuť do práce, jasné označení "vystavením", ale bez jediného štěku, takže tato část celkem za 48 bodů.

Když jsem s Cillou na tuto zkoušku nastupovala společně se dvěma boxerkami a německým ovčákem, vypadalo to dost legračně a spousta zkušených záchranářů se na nás dívala trošku s despektem, ale ozývala se i slova podpory. Jaké bylo na konci dne jejich překvapení, když v součtu bodů všechny jasně porazila Cilla, která získala zasloužených 184 bodů a známku velmi dobře. Jsem přesvědčena, že je opravdu první grifonek na světě, který toto dokázal....

… a mám za to, že toto je, co se týče záchranařiny, pro Cillu teprve začátek, tak nám džte palce.

 

Z Opařan zdraví Markéta Nedvědová

 

     ......... Cilla umí hledat v sutinách

 

Slováka v Holandsku. Na oplátku odjíždí brabantík Bohouš od Vlčího pramene na půl roku do Holandska, kde na něj čekají krásné holandské psí slečny.
Chov grifonků je dnes možný opravdu za mezinárodní spolupráce. Grifonci získávají u nás stále větší oblibu a věříme, že si to plně zaslouží nejen pro svoji přátelskou a něžnou povahu.