Začátky s výcvikem agility

              Jsem majitelkou mladé fenky brabantíka, která se narodila v červnu 2005. Jmenuje se Aranka Černá maska. Děláme spolu výcvik poslušnosti a agility. Protože vím, jak strašně to Aranku na cvičišti baví, rozhodla jsem se o své zážitky podělit s ostatními. Chtěla bych touto cestou podpořit zájem o pracovní a sportovní využití našich miláčků, protože to není práce, to je radost!

Na cvičiště Českobudějovické kynologické společnosti jsme začaly docházet, když byly Arance necelé 4 měsíce. Žijete-li v rušném centru města, potřebujete mít psa – kvůli jeho bezpečnosti – dobře zvládnutého. Máme štěstí, že k nám na cvičiště dochází psi různého věku a velikosti, od čivavy po irského vlkodava. Aranka neměla žádný problém se s ostatními skamarádit, a to podle hesla: čím větší a rychlejší, tím lepší.

                Už při vstupu na cvičiště jsme měly částečně nacvičené některé povely, jako přivolání na jméno, usednutí, místo + zůstaň. To nám samozřejmě vstup velmi ulehčilo a brzy jsme ostatní štěňata v poslušnosti dohnaly, ba rychle předehnaly. Už na druhé lekci byl vidět neuvěřitelný pokrok, způsobený především tím, že jsme do té doby používané granulky jako odměnu vyměnily za malé kousky párku. Dalším důležitým faktorem je to, že cvičíme každý den, vlastně kdykoli vyjdeme na ulici. Při výcviku musí být člověk jemný, ale důsledný. Jakékoli násilí by něžný grifonek nepřenesl přes srdce. Jeho velkou výhodou je poddajná povaha a velká ochota ke spolupráci, která se alespoň u nás zvětšovala tím, čím častěji byla podávána odměna (párek). Náš výcvik je uzpůsoben přípravě na zkoušky ZOP. Dnes, kdy je Arance 8,5 měsíce, zvládáme výcvik ve skupině bez vodítka, a vodítko už nemusíme používat ani při procházení rušnými ulicemi. Jediný problém nám dělá povel Volno. Aranka dobře ví, že bude následovat přivolání, a proto se nevzdaluje, a dokonce poslouchá moje kroky, jestli se nechci vzdálit já. Grifonci jsou prostě závisláci. Zkoušky ZOP máme v plánu dělat v červenci, neboť se nejdříve chceme věnovat prvním výstavám a, doufejme, projít na začátku července bonitací.

                Po nácviku poslušnosti jsme se hned od první výcvikové lekce věnovaly základům přípravy na agility. Hned jak Aranka zjistila, že když proběhne tunel, bude následovat voňavý buřtíček, nemohla jsem ji před tunelem udržet. Za mými zády si běhá tunely jen tak pro radost. A stejný úspěch měly i ostatní překážky, které jsme stihly do zimy natrénovat: skok přes nízkou skočku (stejně byla ze začátku vyšší než Aranka), látkový tunel (hned napodruhé ji proběhla jako profík, bez držení látky), kladina. Aranka je neuvěřitelně rychlá a nadšená do práce, možná až moc. Při nácviku kladiny na mě trenérka křičela, ať ji zpomalím, nebo spadne, ale Aranka by se radši uškrtila, než by kladinu zdolávala pomaleji. Tak tohle prý ještě trenérka neviděla! Takže celé agility brzdím já, protože já jsem opravdu nikdy nebyla sportovní typ... Aranky temperament nejlépe popíše to, že na podzim bez problémů zvládala během jednoho odpoledne půlhodinové procházky na cvičák a zpět, hodinovou poslušnost a dvou- až tříhodinové agility s tím, že prostoje vyplnila rvačkami s kamarádem King Charles španělem. V běhu a rvačkách je zhruba na stejné úrovni jako Jack Russel teriéři, méně temperamentní plemena brzy dostane na lopatky (např. o trochu starší štěně bearded kolie, které bylo několikanásobně větší než ona). Musím přiznat, že jsem takový temperament u brabantíka nečekala, ale myslím, že se s ním vyrovnávám velmi dobře díky tomu, že je to pejsek poslušný a poměrně snadno zvládnutelný.

Cvičení pro radost s grifonky mohu všem jen doporučit. I ostatní majitelé mi potvrdili, že jejich grifonci společnou práci a sport milují. Myslím si, že šťastný a dobře vychovaný grifonek dělá dobrou reklamu svému plemeni, ale zejména radost svému páníčkovi. Na cvičišti získáte Vy i Váš pes nové přátele, a určitě se tam budete těšit tak jako já s Arankou.

 

Ester Elexhauserová

 

Slováka v Holandsku. Na oplátku odjíždí brabantík Bohouš od Vlčího pramene na půl roku do Holandska, kde na něj čekají krásné holandské psí slečny.
Chov grifonků je dnes možný opravdu za mezinárodní spolupráce. Grifonci získávají u nás stále větší oblibu a věříme, že si to plně zaslouží nejen pro svoji přátelskou a něžnou povahu.