GRIFONCI V TELEVIZI - jak jsme natáčeli

    Byla jsem překvapena nabídkou České televize, resp. štábu pořadu "Chcete mě", která při natáčení reportáže v útulku pro kočky sídlícím ve Švermově (část Kladna) projevila zájem o natočení krátké upoutávky o našem plemeni, tj. o grifoncích. První telefonický rozhovor se uskutečnil na základě doporučení pana Michala Slováka, který znal v okolí Kladna jenom mě, prostřednictvím předsedy klubu pana Miloše Tupého, kterého produkční kontaktovala jako prvního. Hned při prvním telefonickém rozhovoru byla ze strany scenáristky navržena obsahová forma televizního vstupu a jak by si setkání s naším plemenem představovala. Chtěla mít v záběru všechny tři variety a neopomenula se zmínit ani o fence Cilla paní Markéty Nedvědové, která proslula jako jediný záchranářský pes tohoto plemene. Jelikož termín natáčení byl přímo šibeniční, nebylo možné udělat pořádnou přípravu a ani hledat vhodný přírodní terén. Proto jsem využila udržovaného travnatého prostoru přímo před mým bytem a současně jsem pro scenáristku připravila překvapení.

     Štáb televize jsem si osobně vyzvedla u útulku a s panem Srstkou jsem odjela směrem k domovu jako první těsně stíhána technickým vozem televize. Měli jsme všichni velké štěstí, protože nám počasí opravdu přálo a po celou dobu svítilo sluníčko, ačkoliv ještě dopoledne bylo pod mrakem. Technikům se vybraný "plácek" opravdu zamlouval a my jsme již měli všechny psy venku, kde společně dováděli a hráli si. V tuto chvíli byl čas na odhalení připraveného překvapení. Paní Drozdové a paní Zakarii jsem mohla osobně představit paní Markétu Nedvědovou s její fenkou Cillou. Obě byly v danou chvíli skutečně překvapením "paf" a později se ukázalo, že se s paní Nedvědovou a Cillou trochu znají, neboť se setkali již dříve při natáčení pořadů o záchranářích a také o canisterapii. Slovo dalo slovo a tak se Markéta Nedvědová ujala komentáře, aby mimo základních informací o plemeni uvedla i úspěch své fenečky tak, jak producentka požadovala a od čeho si obě televizní pracovnice slibují právě tu jedinečnost a zpestření svého pořadu, kde budou použity i archivní záběry grifonka-záchranáře.

     Zatímco paní Nedvědová pilovala rozhovor s panem Srstkou, my ostatní jsme korzovali s našimi pejsky po trávě a museli se snažit, aby byli neustále v pohybu. Splnění tohoto úkolu bylo docela náročné, protože dvě feny háraly a psi svoji aktivitu vyčerpali již dříve právě na ně, sluníčko také dostatečně hřálo a psům se už nechtělo moc chodit, natož běhat. O další zpestření natáčecího procesu se postarala zvuková technika. Nikdy bych neřekla, že mikrofon, který štáb používal, může být hodně citlivý i na vzdálené zvuky. Takže nejdříve to bylo škrábání a broušení u rodinného domu stojícího tak 200 až 300 m od nás, pak motor auta, který nechala majitelka běžet a zaběhla si pro něco domů, až zakročil zvukový technik. My jsme naopak museli dodržovat velký klid a ticho, skoro ani nemluvit a udržovat i naše psy, aby na nikoho neštěkali - to byla ale pěkná fuška. Když jsme tohle všechno přestáli a některé obrazy se natočily, zbývalo už jen dotočit do pořadu pár úvodních a závěrečných slov pana Srstky. V tu chvíli přišel ten největší kameňák. Z železniční zastávky se začal rozjíždět motorový vlak a tak "funěl", že se otřásalo celé okolí a v závěru tohoto manévru, přímo pod námi, ještě zatroubil. To už jsme se opravdu všichni drželi za břicha od smíchu. Toto byla skutečně závěrečná tečka za ukázkami všech možných situací, které by člověk snad nedokázal ani naplánovat. Teprve až po odjezdu vlaku mohl štáb celý svůj připravený scénář dokončit, složit své vybavení a odjet zpět do Prahy.

     Nyní nezbývá než si přát, aby zkušený štáb vybral ty nejlepší záběry našich psích herců a my si 28. října 2006 v 10.10 hod. (opakování ve čtvrtek 2.11. po 13 hodině a v pátek 3.11. po 9 hodině) mohli vychutnat zajímavou reklamu pro to nejlepší plemeno na světě ...

Hana Rotterová

 

Slováka v Holandsku. Na oplátku odjíždí brabantík Bohouš od Vlčího pramene na půl roku do Holandska, kde na něj čekají krásné holandské psí slečny.
Chov grifonků je dnes možný opravdu za mezinárodní spolupráce. Grifonci získávají u nás stále větší oblibu a věříme, že si to plně zaslouží nejen pro svoji přátelskou a něžnou povahu.