Chováme grifonka

 

Kupujeme štěně. Rozhodli jsme se pořídit si grifonka a potřebujeme poradit, kde možno zakoupit štěně. Můžeme sledovat inzeráty, optat se na Plemenné knize, aby nám dali kontaktní adresu na poradce chovu, nebo navštívíme výstavu a seznámíme se s chovateli přímo osobně.

Při koupi štěněte si můžeme v chovatelské stanici prohlédnout matku, seznámit se s rodokmenem matky i otce, podívat se na štěňata. Odebírané štěně je čipované a musí mít očkovací průkaz. Zjistíme, zda bylo očkované a řádně odčervené. Je dobré, vystaví-li nám chovatel kupní smlouvu, kde by mělo být uvedené jméno štěněte, číslo čipu a varieta grifonka, kterého kupujeme. Nesmíme zapomenout na uvedení ceny a způsob placení. Nutno uvést i vady, o kterých chovatel ví.  Od chovatele musíme být informováni o krmení štěněte a měli bychom si odvést vzorky krmiva, aby přechod na stravu kterou chceme použít byl pozvolný. Se štěnětem co nejdříve navštívíme svého veterináře a dohodneme se s ním na dalším očkování a odčervení psa. Jakmile obdržíme průkaz původu, je nutno zkontrolovat, jestli souhlasí číslo čipu našeho psa s PP, (možnost přečíst číslo čipu čtečkou na veterině) jestli je průkaz podepsán chovatelem. Sami si pak vyplníme rubriku majitele a podepíšeme, tím se stává PP platným.

Máme zájem se nejen zúčastnit výstav, ale i uchovnit našeho psa či fenu.

Od malička ho přivykáme, aby ukázal zuby, aby uměl stát v klidu na stole, nechal se prohlédnout, aby pěkně nám chodil i na vodítku. Podrobnější výklad jak vystavovat psa uvádí ing. L. Brychová na www.nahaci.cz

 

Bonitace

Náš grifonek dosáhl věku 15 měsíců a může se tak zúčastnit bonitace, tj. uchovnění feny, psa.

Máme-li fenu a chceme chovat grifonky a nevlastníme ještě žádnou chovatelskou stanici, pak je třeba o ni požádat. Poradce chovu, nebo ČMKU, Jankovcova 53, 17000 Praha 7, nám pošle tiskopis, který řádně vyplníme a uvedeme 6 názvů naší budoucí chovatelské stanice. Názvů šest proto, že mnohé již mohou být uděleny a pak nám nemohou být přiděleny. Název chovatelské stanice je mezinárodní, proto jeho název musí být prověřen nejen u nás, ale i v Belgii, kde sídlí FCI (mezinárodní kynologická organizace) O chovatelskou stanici si můžeme požádat dopředu, před bonitací, protože musíme počítat, že vybavení trvá několik měsíců.

(Pozor, ČMKU zveřejnila nyní názvy CHS, takže můžeme si zkontrolovat zda název již nebyl v ČR zadán– www.cmku.cz)

Proto aby náš grifonek mohl být zbonitován, potřebuje absolvovat 2 výstavy, kde se zadává alespoň CAC, získat ohodnocení alespoň velmi dobrý. Dále musí mít vyšetřeny pately od smluvních veterinářů. Dále se musíme na bonitaci přihlásit vyplněním formuláře, zaplatit poplatek za bonitaci, vykázat se zaplacením členského poplatku (v jiném případě pak platíme dvojnásobnou cenu)Po posouzení na bonitaci může být náš grifonek uchovněn. Jedná-li se o psa, pak potřebujeme průkaz původu zaslat na Plemennou knihu k registraci. Zpět obdržíme průkaz původu na dobírku. Pes tak může být použit v chovuTo jisté platí i u feny, pošleme PP ihned, nebo až při prvních štěňatech zároveň s jejich zápisem.

Rozhodli jsme se chovat, máme chovnou fenu a hledáme vhodného partnera. Buď se poohlédneme na výstavách a sami si vybereme, nebo požádáme o pomoc poradce chovu. I v případě, že jsme si sami vybrali, musí naši volbu schválit poradce chovu.

Vyplníme tiskopis Žádost o krycí list a zašleme poradci chovu.

Poradce nám zašle následující tiskopisy.

Krycí list (dvojmo, červený a modrý), žádanky o tetovací (evidenční, zápisní) čísla, opatřená razítkem a podpisem, adresu majitelů štěňat a složenku za krycí list, hlášení vrhu a přihlášku k zápisu štěňat.

Na krycím listě máme obvykle (jestli jsme nežádali konkrétního psa) napsáno několik krycích psů. Nezapomeňte, nemůžete použít psa, který není na krycím listě, jestli máte o takového psa zájem, musíte to prokonzultovat s poradcem chovu, jestli bude s ním souhlasit. Není to proto, že vás chce omezovat ve vašem rozhodnutí, ale musí zkontrolovat, jestli pes se k  vaší fence hodí, nemá-li případně stejné vady jako fena, není-li blízký příbuzný atd.

Vybrali jsme si pejska a teď je nutno se domluvit s jeho majitelem, zda souhlasí s krytím, zda v době kdy hodláme přijet bude doma a nezapomeneme se zeptat na podmínky krytí, to je cena. Většinou se při krytí požaduje 1/6 prodejní ceny štěněte, ale majitel krycího psa si může stanovit jiné podmínky.

V zahraničí většinou platíme dopředu stanovenou částku, u nás až po narození štěňat podle jejich počtu. Cenu nezapomeňte uvést na krycím listě. Rovněž je dobře dohodnout do které doby od narození štěňat je tato částka splatná. Platíme-li dopředu a fena nezabřezne, pak máme nárok ještě na jedno krytí, nezabřezne-li fena ani tehdy, částka propadá ve prospěch majitele psa.

Šťastně jsme nakryli, vyplnili krycí listy a nyní modrý krycí lístek pošleme poradci chovu.

Nezapomeňte, že krycí list musí podepsat majitel feny i psa.

 

Kryjeme v cizině.

Jestli chceme krýt v cizině musí vybraný pejsek být chovný, uznaný FCI, musíme předložit poradci průkaz původu psa.

 

Porod

Jestli jsme moc zvědaví, zda fena skutečně zabřezla, můžeme se domluvit s veterinárním lékařem a po třetím týdnu od krytí navštívit ultrazvuk. Ovšem, neznamená to, že vždy je tento údaj směrodatný. V prvém měsíci fenku nemusíme nijak mimořádně šetřit, může chodit na cvičiště, běhat agility a vše na co je zvyklá. Až druhý měsíc se snažíme, abychom ji nepřetěžovali, ale vydatné procházky jsou pouze k užitku feny. Rovněž fenku krmíme v menších dávkách a častěji a kvalitně. Doporučuji fenu nepřejídat a nedávat žádné sladkosti. Velká štěňata ztěžují porod a stalo se, že se i udusila.

Upozorníme našeho veterinárního lékaře, že očekáváme porod a doma si dobře poznačíme telefon na ordinaci a privát veterináře. Jestli jsme začátečníci a nemáme po ruce zkušenějšího chovatele, pak doporučuji knihu doc. Zdeňka Procházky Chov psů, kde se dočteme, co vše připravit a nachystat k porodu.

Hlavně si připravme porodní bednu, nebo prostor v kterém chceme aby fena rodila a zvykejme fenečku na místečko. Nezapomeňme, že štěňata čerstvě narozena potřebují teplo.

Fenka grifonka většinou při porodu potřebuje naší pomoc, ale jsou i případy, kdy šťastně porodila sama, v  noci bez pomoci chovatele, který se ráno mohl již radovat z miminek. Ale v žádném případě nespoléhejme, že si fena sama poradí. Někdy potřebuje štěňátko vytáhnout, jindy sice štěně fenka porodí, ale nedokáže ho vyndat z plodového obalu a překousnout pupeční šňůru. Grifonek často kvůli předkusu toto sám nedokáže. Proto je dobře, když fenku hlídáme již od 58 dne od krytí, ale jsou výjimečné případy, kdy fena rodila i 56 dokonce 55 den.

Mnohé feny sice upozorní na blížící se porod, jsou neklidné, hrabou, schovávají se, nežerou, ale není to vždy pravidlem. Feny grifonků často se neřídí těmito pravidly a jsou připraveny k porodu velice rychle, že nestačíme si nic nachystat nebo zatelefonovat veterináři. Proto je dobře vše mít týden dopředu připravené a čekat jen na hodinu H.

Štěňata grifonků jsou poměrně velká, takže i tím jsou porody složitější a mnohdy mohou končit i císařským řezem.

 

Šťastně jsme porodili a co dál

Prohlédneme podrobně štěně, jestli nemá nějakou viditelnou vadu, zvážíme ho. Protože grifonci trpí na vlčí drápy, prohlédneme si podrobně zadní nožičky, jestli tam není o prstíček více tzv. paspárek. Někdy dokonce bývá dvojitý. Jestli se rozhodneme kupírovat ocásek pak tak asi 4 den požádáme veterináře, aby nám odstranil paspárky a kupíroval ocásek. Necháme-li ocásek nekupírovaný, zkontrolujeme zda nemá zálomek. (genetická ortopedická vada)

Rovněž hned po porodu vytřeme čistým kapesníčkem hubičku štěněte a přesvědčíme se, jestli nemá rozštěp patra. Opatrně i prohmatáme hlavičku, zda zde není fontanela. (vazivová destička mezi lebečními kostmi) Otevřená fontanela u štěňat je různě veliká, pohybuje se v rozmezí od 0,1-1 cm. Během vývinu fontanela sroste a nezpůsobuje žádné zdravotní problémy. (autosomální recesivní dědičnost) Při prohlídce štěněte zjistíme, zda nemá bílý flek na hrudi. Všechny závady si poznačíme.

Doma mívám nachystané i psí mléko, protože někdy je třeba zastoupit psí maminku a pomoci štěňata přikrmit.

Jestli jsou mimina spokojena, spinkají a papají a hlavně jsou potichu, jestli ale piští, něco není v pořádku a je třeba zjistit co jim chybí, je-li jim zima, mají hlad atd. Jestli fena odmítne se o štěňata starat, nezapomeňte, že nestačí štěňata krmit každou třetí hodinu ve dne v noci, ale též čistit, protože se neumí sama vyměšovat.

 

Jestli jsme vše v pohodě zvládli, zavoláme majiteli psa a informujeme ho o narození štěňat. Dále vyplníme hlášení vrhu a zároveň ho zašleme s červeným krycím listem vyplněným o data narození a počtu štěňat poradci chovu.

Štěňata zdárně prospívají, takže můžeme si mezi čtvrtým a pátým týdnem požádat o tetovací (zápisní) čísla. Vyplníme žádanku, kde uvedeme jména štěňat a to v abecedním pořadí prvně pejsky, potom feny.

Žádanku o tetovací (zápisní) čísla zašleme na Plemennou knihu, Jankovcova 53, 170 00 Praha 7.

V krátké době nám přijde potvrzená žádanka zpět s uvedenými čísly. Ve čtvrtém, respektive v pátém týdnu bychom měli již poznat, zda máme brabantíky nebo grifonky bruselské či belgické.

Obyčejně tak v sedmém týdnu, kdy jsou již štěňátka povyrostlá celý vrh očipujeme. Nezapomeneme nechat žádanku o tetovací (zápisní) čísla podepsat a orazítkovat veterinárním lékařem

Vše ihned kontrolujte, aby nedošlo k záměně štěňat.

Lístky s čipy musíme poslat poradci chovu zároveň s přihláškou k zápisu štěňat. Rovněž posíláme i žádanku o tetovací (zápisní) čísla. Přihláška k zápisu štěňat – zde uvedeme jména štěňat v abecedním pořadí prvně pejsky potom fenky a zároveň do vedlejší rubriky napíšeme barvu a strukturu srsti např. krátká červená, nebo hrubá černá s pálením. Je to důležité pro vystavení průkazu původu pro varietu, kterou ve vrhu máme. Nemáme-li potvrzenou přeregistraci, pak přiložíme i originál průkazu původu feny. Získala-li naše fenka nějaké tituly nebo hodnocení, která chceme mít v průkazu štěňat, tak kopie rovněž přiložíme do pošty pro poradce chovu. Plemenná kniha pak číslo čipu nalepí do průkazu původu

 

Štěňátka máme očipovaná, připravená k odběru.

Rovněž, jestli známe kupce našich štěňátek, zašleme adresy poradci chovu. Neznáme-li dosud budoucí majitele, nezapomeňte dodatečně tato jména poradci zaslat.

V případě, že chceme štěně poslat do ciziny, potřebujeme export pedigree .

Zašleme průkaz původu a adresu nabyvatele štěněte na Plemennou knihu, potvrzený průkaz se nám vrátí na dobírku. Adresu musíme poslat i poradci chovu. Nezapomeňte, čím více informací poradce chovu má, tím lepší poradenská služba. Proto poradce uvítá, bude-li mít informace o porodu, zda fena rodila normálně nebo císařem, zda štěně mělo paspárky, kolik štěňat uhynulo.

Průkaz původu již vyřídí poradce chovu, který naše materiály s přiloženým krycím listem zašle na Plemennou knihu. My pak obdržíme průkaz původu opět na dobírku. Při přijetí průkazu původu nezapomeňte zkontrolovat všechny náležitosti a průkaz podepište. Pak doporučeně zašlete majitelům štěňat.

Doporučuji majitele štěňat seznámit s existencí Klubu chovatelů grifonků a brabantíků, případně jim předat přihlášku do klubu

 

Pozor

Od r.2004 smí mít fena štěňata 1x v kalendářním roce.Fena smí být naposledy kryta v den dosažení osmi let. Ve výjimečném případě smíme fenu krýt ještě jednou později, ale nutno mít schválení poradce chovu a veterinárního lékaře, který po prohlídce feny dá k tomuto svolení. Pes může krýt neomezeně.

Povinnost chovatele a majitele krycího psa

Vést povinně Knihu odchovů a Knihu krytí. Na požádání ji předložit poradci chovu

Nezapomeňte i dodatečně dodat poradci chovu adresy nových majitelů grifonků

V čem chybujeme a co poradce nemůže za vás doplnit:

Podpisy na krycím listě, podpis na přihlášce k zápisu štěňat.

Podpis a razítko veterinárního lékaře na žádance o tetovací (zápisní) čísla.

Uvedení barvy a struktury srsti štěněte v přihlášce k zápisu štěňat

Bertrandová