Úprava Grifonka

 

Grifonek patří mezi hrubosrstá plemena s tvrdým chlupem. Během doby výměny srsti mu všechna srst vypadne, proto musíme přírodě pomoci vlastníma rukama. Trimovat je třeba nejméně dvakrát za rok, na jaře, aby se zbavil zimní srsti a koncem léta, aby znovu nasadil teplejší ochranný kožíšek.

Trimovat můžeme trimovacím nožem, pilkou na železo, nebo použít palec a ukazovák.

Nejlépe je začít na hřbetě, což je vlastně nejvhodnější místo pro zjištění vhodnosti času trimování, ale hlavně abychom se naučili dobře a správně trimovat. Napněte levou rukou kůži a pravou můžete otrhávat. Při trimování sevřete pevně mezi palec a ukazovák malé množství chlupů a vyškubněte.

Nejvhodnější postup práce:

Začněte na hřbetě (1), od nasazení ocásku

Pokračujte na boku hrudníku (2),(3), stehnech (4) zadních nohách (5). Otočte si psa zádí a otrimujte konečníkovou partii (6), ocas (7) a vnitřní části zadních nohou. Vše je možné udělat položením psa na záda. Vraťte se na přední část, otrimujte stehna a přední část nohou (8), (9).Tlapky, vpředu a vzadu, chloupky mezi prsty nejlépe opatrně vystřihat, rovněž tak ostřihat i vrchní chloupky do kulata( nezapomeňte na kočičí tlapku) (10)

Temeno hlavy, čelo se trimuje od nosu a očí, na bocích od spojnice koutku oka se spodním nasazením ucha -–nahoru (tato linie musí být přesně dodržena) (11)

Uši po vnitřní a vnější straně, včetně okraje musí být otrhány velmi krátce (12)

Poté otrimujeme spodní stranu břicha, hrudník (13)

Při úpravě lícní partie, mimo dodržení linie oko-ucho, nesmíme zapomenout na oční koutky, které je nutno udržovat bez malých chloupků (rovněž na čelní straně u nosu), které bývají příčinou zánětů oka (14)

Nezapomeňte na vytvarování kníru a kruhovou úpravu vousů. Okolí pohlavních orgánů je lépe opatrně ostřihat, protože se jedná o příliš citlivá místa pro vyškubávání chloupků. Vnitřní stranu ucha je však lépe trimovat palcem a ukazovákem.

Legenda

1.      Hřbet                                                   8.  Hrudník

2.      Bok – rameno                                      9.  Hrudní končetina

3.      Hrudník                                              10. Tlapky

4.      Stehno                                                11. Hlava

5.      Zadní nohy                                         12. Uši

6.      Konečník – záď                                  13. Břicho,spodní část hrudníku

7.      Ocas                                                    14. Lícní partie

Slováka v Holandsku. Na oplátku odjíždí brabantík Bohouš od Vlčího pramene na půl roku do Holandska, kde na něj čekají krásné holandské psí slečny.
Chov grifonků je dnes možný opravdu za mezinárodní spolupráce. Grifonci získávají u nás stále větší oblibu a věříme, že si to plně zaslouží nejen pro svoji přátelskou a něžnou povahu.