VÝCVIK

Jak všichni víme, grifonci a brabantíci patří do skupiny společenských plemen, přesto si dovolím předložit Vám pár řádek o výcviku našich čtyřnohých přátel.

                Vzhledem k tomu, že doma již máme westíka, který úspěšně absolvoval zkoušky ZZO, ZOP a běhá agility, rozhodla jsem se, že tyto aktivity vyzkouším i s naším ufounkem.

Nejdřív musím předeslat, že mě překvapila jeho obrovská ochota cvičit a radost z „práce“. Situaci jsme měli tedy ulehčenou o určité Aldíkovo napodobování a odezírání od našeho westa.

                Nemyslím, že by bylo potřeba rozebírat postup nácviku jednotlivých cviků. Spíš bych ráda,  aby majitelé neopomíjeli specifika povah těchto plemen a tomu uzpůsobili systém a metody výcviku a využili jeho zvídavosti a hravosti (grifonek není ovčák, proto jsou některé výcvikové metody zcela nevhodné). I u psů platí, že čím dříve začnete s výcvikem, tím lépe.  Podstatná je též důslednost při nácviku jednotlivých cviků. Základem všeho je ovšem motivace. Po každém úspěšném provedení cviku by měl být pes bezprostředně odměněn (u „pažravců“ pamlskem – u vášnivých aportérů hozením aportu). A pokud se k tomu přidá i vaše radost z úspěchů čtyřnohého kamaráda, máte vyhráno. Pokuste se psa přesvědčit, že neexistuje větší zábava pro vás oba než „společné cvičení“.

                Vzhledem k tomu, že jsem s Aldíkem složila zkoušku ZOP, pokusím se vám přiblížit úskalí a nejčastější chyby u jednotlivých cviků:

 

Základní část

 Přivolání

Volba ze dvou varianta    - v klidu s předsednutím před psovoda

                                            - za pohybu k noze psovoda

/U psů „závisláků“, kterými ve většině případů grifonci bývají, se spíše doporučuje přivolání za pohybu k noze psovoda, protože je větší pravděpodobnost, že se pes při povelu „volno“ a změnách směru chůze psovoda vzdálí./

 Ovladatelnost na vodítku

/U otoček vpravo a vlevo dejte pozor, aby se přiřazoval pes k noze a ne vy ke psovi. Vodítko by mělo být vždy prověšené./

 

Ovladatelnost bez vodítka

/Vodítko vždy při práci psa na volno schováme do kapsy (pozor na velikost kapes, aby s ním pak šlo znovu dobře manipulovat) nebo zapneme tak, že vodítko visí z levého ramene a karabina je na pravém boku – tohle je dobré trénovat i při vycházkách, protože zbytečně stržené body za špatně pověšené vodítko dozajista velice mrzí./

Sedni – lehni – vstaň (na vodítku)

/Při nácviku povelu „vstaň“ je vždy lepší nepřipojovat následně cviky „sedni“ nebo „lehni“, ale chůzi u nohy apod., aby pes neinklinoval k opětovnému předčasnému přisednutí k noze psovoda. Dbejte na to, aby byl pes skutečně u všech cviků ve správné poloze – nevytáčel se do stran./

 

Odložení (vzdálenost 30 kroků)

/Dejte pozor na váš postoj při odložení psa – nežádoucí jsou ruce v kapsách, za zády apod./

 

Cviky skupinové a speciální

/komentář k jednotlivým cvikům – viz výše/

Ovladatelnost na vodítku ve skupině

Sedni – lehni – vstaň ve skupině (na vodítku)

Odložení vleže ve skupině (vzdálenost 30 kroků, minimálně 2 minuty)

Přenesení psa psovodem a cizí osobou (5m + 5m, pes má náhubek)

Chůze po nepříjemném materiálu s jedním zastavením

 

A ještě pár všeobecných postřehů:

Na zkoušku si vždy berte pohodlné oblečení, abyste se cítili dobře a psa při cvičení nerušily např. vlající cípy dlouhé bundy. Psa předem uvykejte na stahovací obojek a náhubek. Pokud zkoušky neprobíhají na cvičišti, které dobře znáte, zúčastněte se alespoň jednoho zkušebního nácviku v areálu, aby se i pes seznámil s „cizím“ prostředím. Dejte pozor na povelovou techniku – nesmí se lišit od zkušebního řádu.

               

Doufám, že moje povídání alespoň některým dodá odvahu nebo částečně pomůže při výcviku a rozšíří se řady „pracovních“ grifonků a brabantíků.

 

S přáním mnoha úspěchů Marcela Marečková

www.ctyritlapky.wz.cz

 

Slováka v Holandsku. Na oplátku odjíždí brabantík Bohouš od Vlčího pramene na půl roku do Holandska, kde na něj čekají krásné holandské psí slečny.
Chov grifonků je dnes možný opravdu za mezinárodní spolupráce. Grifonci získávají u nás stále větší oblibu a věříme, že si to plně zaslouží nejen pro svoji přátelskou a něžnou povahu.